Czy wiecie Państwo, jak możecie otrzymać odpis (skrócony/zupełny) aktu stanu cywilnego: urodzenia, małżeństwa, zgonu lub zaświadczenia o stanie cywilnym?
W dniu, kiedy kierownik USC rejestruje urodzenie, zawarcie związku małżeńskiego lub zgon, dostają Państwo bezpłatnie odpis skrócony aktu. Każdy kolejny odpis aktu jest odpłatny i za niego musimy uiszczać opłatę skarbową. Są dwie możliwości uzyskania dokumentu: w formie papierowej lub elektronicznej.
Kto jest uprawniony do uzyskania dokumentu w USC
- Każdy, kogo ten dokument dotyczy oraz małżonek tej osoby;
- Rodzeństwo, zstępni (potomkowie danej osoby: dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (członkowie rodziny, od których wywodzi się dana osoba: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie);
- Przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny oraz inne osoby fizyczne i prawne (sąd, prokuratura,…).
Wniosek o uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego mogą Państwo złożyć osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika (wymagane jest udzielenie pełnomocnictwa). Jesteśmy firmą, która od wielu lat świadczy usługi pośredniczenia w uzyskaniu na rzecz naszych klientów odpisów aktów oraz zaświadczeń.
Jakie wydatki poniosą Państwo
- opłata za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej).
- opłata za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.
- opłata za pełnomocnictwo.
- opłata za nasze pośrednictwo.
- koszt usługi kurierskiej DHL (120 zł do krajów Unii Europejskiej, około 250-300 zł do USA, Kanady, Rosji, Kazachstanu,….).
Opłatę uiszcza się na nasze konto firmowe.
Jaki jest czas oczekiwania
Jeśli akt znajduje się w elektronicznym centralnym rejestrze stanu cywilnego – w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia, w którym wniosek wpłynął do urzędu. Akty są sporządzane w rejestrze od 1 marca 2015 roku. Akty sporządzone w papierowych księgach przed tą datą muszą być do niego przeniesione. Dlatego może to zająć więcej czasu. Jeżeli akt znajduje się w archiwum, to może to potrwać nawet 30 dni.
Jakie dokumenty możemy dla Państwa pobrać w USC
Odpis skrócony aktu (pokazuje aktualną treść aktu, uwzględnia zmiany, jakich dokonano w akcie):
- urodzenia,
- urodzenia dziecka, które urodziło się martwe,
- małżeństwa,
- zgonu,
- wielojęzyczny odpis skrócony
Odpis zupełny aktu (zawiera więcej informacji niż odpis skrócony – stanowi dokładne powtórzenie treści aktu stanu cywilnego z chwili jego sporządzenia wraz z treścią późniejszych wpisów (zmian)):
- urodzenia,
- małżeństwa,
- zgonu,
- zgonu osoby o nieustalonej tożsamości.